Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

RSS ενημέρωση Αρχική Σελίδα Επικοινωνήστε μαζί μας Χάρτης πλοήγησης Μεγέθυνση Σμίκρυνση

Βραβείο Ανακυκλώσιμων Υλικών

Το 9ο Γυμνάσιο Πειραιά συμμετείχε ηλεκτρονικά στον πανελλήνιο διαγωνισμό δράσης «ΑΝΑΚΥΚΛΩΝΩ ΜΕ ΤΕΧΝΗ» που προκήρυξε το Υπουργείο Περιβάλλοντος.

Η κριτική επιτροπή του ΥΠΕΚΑ έκρινε ότι το έργο μας «χαρτολούλουδα», παρουσιάζει εικαστικό ενδιαφέρον, πρωτότυπη τεχνοτροπία υλικών, ενδιαφέρουσα θεματολογία γι αυτό βραβεύτηκε στο Νέο Μουσείο Μπενάκη της οδού Πειραιώς στις 5 Ιουνίου που γιορτάζεται η παγκόσμια ημέρα περιβάλλοντος με τα 50 καλύτερα έργα που διακρίθηκαν, ανάμεσα σε 443 συμμετοχές  από σχολεία όλης της χώρας.

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΙΑ

Ενδέχεται να υπάρξει καθυστέρηση στην εμφάνιση των φωτογραφιών

9ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΠΕΙΡΑΙΑ

Κυριακή Ποτόγλου ζωγράφος εκπαιδευτικός ΠΕ 08

Διακοσμητικές κατασκευές με άχρηστα υλικά

( κύλινδροι από χαρτιά υγείας).

Πως φτιάξαμε τις κατασκευές μας:

Συγκεντρώσαμε τους χάρτινους εσωτερικούς κυλίνδρους  των ρολών τουαλέτας που συνήθως πετάμε στα σκουπίδια.

Μετρήσαμε πάνω σε κάθε χάρτινο κύλινδρο με τον χάρακα 1 εκ. και σχεδιάσαμε ευθύγραμμα τμήματα.

Στη συνέχεια κόψαμε με ψαλίδι τα δακτυλίδια  και τα ενώσαμε με θερμόκολλα στο κέντρο σαν τα πέταλα των λουλουδιών, διακοσμήσαμε με άχρηστα υλικά όπως φελιζόλ από συσκευασίες και δημιουργήσαμε χριστουγεννιάτικες διακοσμήσεις και σε ένα χαρτόνι 50Χ70 εκατοστών κολλήσαμε τα πέταλα και τα φύλλα από χαρτί υγείας. Σκοπός και στόχος να μη πετάξουμε τίποτα. Δούλεψαν οι μαθητές του 9ου Γυμνασίου Πειραιά: Μιχάλης και Γιούλη Λυκούρη,Μαριλένα και Βλάσης Μαστραντώνη,Ελεωνόρα Γιόκοτα και Σοφία Βουγιατζή,στην αίθουσα Εικαστικών του 9ου Γυμνασίου Πειραιά.

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΒΡΑΒΕΥΣΗ

Ενδέχεται να υπάρχει καθυστέρηση στην εμφάνιση των φωτογραφιών

< Πίσω >  < Μπροστά >

Αρχική Σελίδα | Το σχολείο | Γονείς | Ανακοινώσεις | Η πόλη μας | Διασκέδαση | Συνδέσεις | Επικοινωνία | Αναλυτικα Περιεχόμενα | Forum